pradi
 

















 
 
 
 
 Popieiaus Benedikto XVI inia 40-osios pasaulins visuomens komunikavimo priemoni dienos proga
 
 Komunikavimo priemons – komunikavimo, bendrysts ir bendradarbiavimo tinklas


Brangs Broliai ir Seserys!

1. kandin Vatikano II Susirinkimo pabaigos keturiasdeimtj metini man diugu priminti dekret dl visuomens komunikavimo priemoni Inter mirifica, kuriame ypa pripainta komunikavimo priemoni galia daryti tak visai moni visuomenei. Btinyb tinkamai panaudoti i gali visos monijos naudai paskatino mane ioje mano pirmoje inioje Pasaulins visuomens komunikavimo priemoni dienos proga glaustai apmstyti komunikavimo priemoni kaip tinklo, palengvinanio komunikavim, bendryst ir bendradarbiavim, samprat.

Šventasis Paulius savo Laike efezieiams gyvai apibdina ms mogikj paaukim bti „dievikosios prigimties dalininkais“ (Dei Verbum, 2): per Krist galime prieiti prie Tvo Dvasioje; todl nebesame ateiviai nei svetimi, bet ventj bendrapilieiai ir Dievo namikiai, virstantys ventja ventykla, Dievo buveine (plg. Ef 2, 18–22). Šis didis gyvenimo bendrystje paveikslas aprpia visus ms kaip krikioni gyvenimo aspektus. Kvietimas bti itikimiems Dievo savidavai – Kristui i ties yra raginimas suvokti savyje jo dinamin jg, troktani pasiekti kitus, kad jo meil i tikrj tapt vyraujaniu pasaulio matu (plg. Homilija per Pasaulin jaunimo dien, Kelnas, 2005 m. rugpjio 21 d.).

2. Technologin paanga komunikavimo priemoni srityje tam tikra prasme ukariavo laik ir erdv, galindama mones tiesiogiai tuo paiu laiko momentu bendrauti ir tada, kai juos skiria dideli atstumai. Tokia pltra yra milinikas tarnavimo bendrajam griui potencialas bei „saugotinas ir skatintinas paveldas“ (plg. Sparti pltra, 10). Taiau, kaip visi inome, ms pasaulis toli grau netobulas. Kasdien mums primenama, kad tiesioginis komunikavimas nebtinai statydina visuomenje bendradarbiavim ir bendryst.

Ugdyti moni sines ir padti formuoti j mstym niekada nra lengva uduotis. Autentikas komunikavimas reikalauja principingos drsos bei ryto, reikalauja komunikavimo priemoni darbuotoj rytingo nusistatymo nesukniubti po tokia gausia informacijos nata ir kartu nesitenkinti dalinmis ar laikinomis tiesomis. Prieingai, btina iekoti bei perteikinti tai, kas yra galutinis mogaus, asmens ir bendruomens pagrindas ir prasm (plg. Fides et ratio, 10). Taip komunikavimo priemons gali konstruktyviai prisidti prie viso to, kas gera ir teisinga.

3. Šiandien komunikavimo priemonms adresuojam kvietim bti atsakingoms – bti kovotojomis u ties ir i jos kylanios tiesos skatintojomis – kartu lydi dideli ikiai. vairios komunikavimo priemons padeda keistis informacija, idjomis, geriau vienam kit suprasti, bet kartu yra paenklintos dviprasmikumo. Komunikavimo priemons yra „didiulis apvalus stalas“ monijos dialogui, taiau tam tikros tendencijos gimdo komunikavimo priemonse savotik monokultr, slopina krybin talent, riboja sudtingos minties subtilum, nuvertina kultrini praktik savitum ir religinio tikjimo ypatingum. Tokie ikraipymai atsiranda, kai komunikavimo pramon virsta savitiksliu arba dirba siekdama tik pelno ir praranda atsakomybs bendrojo grio atvilgiu jausm.

Tad nuolatos btina skatinti tiksliai informuoti apie vykius, isamiai nuviesti vieajam interesui svarbius dalykus, siningai pateikti vairius poirius. Ypa svarbu palaikyti bei remti santuok ir eimos gyvenim, nes tai yra vieni i kiekvienos kultros bei visuomens pamat (plg. Apostolicam actuositatem, 11). Bendradarbiaudamos su tvais, komunikavimo priemons ir pramog pramon galt bti atrama atliekant sunki, bet didel pasitenkinim keliani vaik aukljimo uduot, pateikdama moni gyvenimo ir meils pavyzdi (plg. Inter mirifica, 11). Kaip mus lidina bei griaunamai veikia tai, kas prieinga! Argi neskauda mums irdies, kai ms jaunuoliai istatomi eminanioms arba klaidingoms meils raikos formoms, ijuokianioms kiekvieno mogaus Dievo dovanot kilnum bei kelianioms grsm eimos interesams?

4. Nordamas prisidti prie komunikavimo priemoni konstruktyvaus buvimo bei teigiamo suvokimo visuomenje, noriau i naujo pabrti tris dalykus, nurodytus mano garbingojo pirmtako Jono Pauliaus II ir btinus tarnavimui bendrajam griui: ugdym, dalyvavim ir dialog (plg. Sparti pltra, 11).

Mokymas atsakingai ir kritikai naudotis komunikavimo priemonmis padeda monms naudotis jomis protingai ir tinkamai. Nauj odi bei vaizd, kuriuos visuomen taip lengvai vesdina pirmiausia elektronins komunikavimo priemons, gil poveik dvasia sunku pervertinti. Btent todl, kad iuolaikins komunikavimo priemons enklina moni kultr, jos turi nepasiduoti pagundai manipuliuoti, pirmiausia jaunimu, bet, prieingai, stengtis ugdyti bei tarnauti. Tada mogaus kaip asmens vertos pilietins visuomens socialin audin jos ne ardys, bet sergs.

Dalyvavimas komunikavimo priemonse kyla i j kaip grio, skirto visiems monms, prigimties. Kaip vieasis tarnavimas, visuomens komunikavimas reikalauja bendradarbiavimo bei bendros atsakomybs dvasios, kuri lydt grieta atskaitomyb u viej itekli naudojim ir vieojo patiktinio vaidmens vykdym (plg. Visuomens komunikavimo etika, 20), skaitant rmimsi taisyklmis bei kitomis priemonmis ar struktromis, skirtomis iam tikslui gyvendinti.

Galiausiai dialogo skatinimas puoseljant kultros mainus, solidarumo raik ir pastangas dl taikos teikia komunikavimo priemonms didiul prog, kuri btina suvokti bei inaudoti. Taip jos taps takingu ir vertinamu vis taut troktamos meils civilizacijos statydinimo itekliu.

Esu tikras, jog rimtos pastangos gyvendinti iuos tris dalykus leis komunikavimo priemonms teisingai pltotis kaip komunikavimo, bendrysts ir bendradarbiavimo tinklui, pads vyrams, moterims ir vaikams geriau suvokti mogaus kilnum, bti atsakingesniems ir atviresniems kit, vis pirma vargingiausi ir silpniausi visuomens nari, atvilgiu (plg. Redemptor hominis, 15; Visuomens komunikavimo etika, 4).

Baigdamas grtu prie drsinani ventojo Pauliaus odi: Kristus yra ms sutaikinimas. Jame esame viena (plg. Ef 2, 14). Kartu nugriaukime skirianias prieikumo sienas ir statydinkime meils bendryst pagal Krjo plan, kur jis mums apreik per savo Sn!



Vatikanas, 2006 m. sausio 24 d. Šv. Prancikaus Salezo vent

BENEDICTUS PP XVI
 
 
   
 
     
1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalik interneto tarnyba, info@kit.lt
 
  pradi